Przeglądy okresowe kotłów

Wymiana opon bądź klocków hamulcowych w rodzinnym samochodzie to naturalane czynności serwisowe co do wykonania których nikogo nie trzeba zbyt długo przekonywać. Konieczność wykonania przeglądu tych podzepołów pomimo tego że jest obowiązkowe (chociażby ze względu na obowiązkowe badania techniczne pojazdów) jest chętnie wykonywane przez kierowców. Dlaczego? Ponieważ nie zabieżemy całej swojej rodziny na wakacyjne wojaże bądź wypad za miasto bez pewności o sprawności technicznej swojego pojazdu. To zrozumiałe! Ale inne czynności serwisowe takie jak sprawdzenie poziomu oleju silnikowego, jego wymiana, zakup nowych świec zapłonowych czy też cotygodnowy wyjazd do myjni samochdowej to czynności które również są chętnie wykonywane pomimo, że nie są obowiązkowe. Brak ich wykonania nie prowadzi do zmniejszenia poczucia własnego bezpieczeństwa. Więc po co są wykonywane? Po to aby zabezpieczyć się przed stratami finansowymi związanymi z uszkodzeniem samochodu bądź zmniejszeniem wartości auta.Podsumowując ten samochodowy wątek, można stwierdzić (z satysfakcją) że nikogo już nie dziwi wydatek na naprawę bądź przegląd samochodu w wysokości kilkuset złotych.Najważniejsze przecież jest zapewnienie bezpieczeństwa swoim bliskim we własnym samochodzie oraz zachowanie naszego pojazdu w sprawności technicznej gwarantującej gotowość do jazdy. 

 Wymiennik główny zabrudzony wymiennik główny kotła wiszącego tradycyjnego

A jak wygląda sprawa przegladów technicznych naszych kotłów ? Tutaj już niestety nie jest tak dobrze. A co to jest współczesny kocioł grzewczy? Patrząc z punktu widzenia użytkownika jest  to urządzenie w formie pudła, zwykle usytuowane w piwnicy lub jakiejś komórce które poprostu ma grzać ? Ma podgrzewać nam wodę użytkową na każde zawołanie a gdy się ochłodzi musi ogrzać nam dom. Lata lecą, zima za zimą - kocioł pracuje, grzeje - jest OK. Aż tu nagle coś jest nie tak. Po pięciu, sześciu latach od dnia zakupu naszego kotła - z kranu z którego lała się zwykle ciepła woda leci zimna a w domu mamy 16 stopni. Dlaczego - pytamy ? Co się w ogóle mogło stać ? Przecież ... aha, aha - może zobaczymy nasz "piec" (gdzie on w ogóle jest ?). Podchodzimy (od niepamiętnych czasów) do naszego kotła a urządzenie "mruga" do nas w jakimś nieprzyjaznym rytmie. Dlaczego nie działa? Przecież nie miał prawa się zepsuć! Jaki cudem w ogóle ...? A tymczasem nie pamiętamy jego ostatniego przeglądu (jeśli w ogóle był).

  ... i ten sam wymiennik po przeprowadzonym czyszczeniu.

Tymczasem kocioł to nie tandetny obraz na ścianie a urządzenie techniczne w którym skupia się wiele podzespołów mechanicznych i elektrycznych wzajemnie ze sobą połączonych. To urządzenie które załącza palnik kilkadzisiąt tysięcy razy na sezon, a przepływającą przez niego ilość wody można oszacować na 4000000 (tak! cztery miliony) litrów na rok. Ponadto oba żywioły (woda i ogień) "spotykające" się w tym urządzeniu oddzielone są od siebie zwykle elementem o grubosci 1-2 mm. Dlatego należy pamiętać o przeglądach okresowych kotłów. Po co? Dla własnego bezpieczeństwa! Oczywiście automatyka zabezpieczająca zawarta w kotle zapewnia bezpieczeństwo użytkowania kotła. Ale trzeba mieć pewność jej prawidłwego funkcjonowania. Dlatego wymagana jest jej okresowa kontrola. Przegląd kotła (czyli szereg czynności czyszczących i sprawdzających) powinien być wykonywany co najmniej jeden raz na rok (bez znaczenia jest czy będzie to przed czy też po sezonie grzewczym). A jaki jest koszt przeglądu? Niewielki. Prawdopodobnie wynosi tyle ile rocznie wydajemy na myjnię samochodową.

Więc, czy stać Cię na brak zapewnienia bezpieczeństwa własnej rodzinie ? Zastanów się przed kolejnym wyjazdem na ... myjnię samochodową ...

 


 

Przeglądy i czyszczenie instalacji wody użytkowej

 c.d.n.